Adsense hesabınızı onaylatmak için yapılması gerekenler nelerdir?

Cihat Özgen

Geliştirici
Emekli - Yaşlı
Webmaster
Destek Ekibi
10 Nis 2018
580
567
280
Rusya
www.cihatozgen.net.tr
Adsense hesabım onaylanmıyor?
Adsense hesabım ne zaman onaylanacak?
Adsense hesabı nasıl onaylatılır?
Adsense hesabımın onaylanması için neler yapmalıyım?

vb soruları sorduğunuzu duyar gibiyiz. Bu sorularınızın cevabı için hadi gelin makalemizi inceleyelim…
Google adsense günümüz internet dünyasında reklamlardan gelir elde edebileceğiniz en garantili ve en yaygın platformdur. Her gün binlerce kişi web sitesi ile adsense başvurusu yapmaktadır. Bu nedenle google adsense reklamlarını göstereceği web sitelerini adeta cımbızla ayıklamakta. Bu durum bir çok başvurunun reddedilmesi ile sonuçlanmaktadır. Siz de adsense onayı almakta zorlananlardansanız bu yazımızdaki adımları web sitenizde uygulayarak adsense hesabınızı onaylatacaksınız.

Adsense hesabı onaylatma araştırmalarımda incelediğim bir çok web sitesinde google adsense reklamlarının yayınlanmadığını gördüm. Zira adam ‘adsense kesin onay’ diye yazı hazırlamış ama kendi sitesini onaylatamamış. Kelin ilacı olsa başına sürer misali komik bir durum tabi ki…
Bugüne kadar bir çok kaynaktan bir çok makale okuyarak elde ettiğim sonuçları websiteme uygulayarak adsense hesabımı onaylatarak adsense dünyasına adım attım. Bu süreçte yaptığım işlemleri hep birlikte inceleyelim.
1-Özgün ve kaliteli içerikler oluşturun…
Arkadaşlar google’in ilk ve en önemli kriteri özgün içerik. Yani google başka sitelerden alınmış veya değiştirilmiş içerikleri tespit ediyor. Yani kandıramazsınız. Bu yüzden eğer bu işten para kazanmayı hedefliyorsanız kesinlikle oturup seçtiğiniz konu ile ilgili özgün cümlelerinizle özgün makaleler oluşturmalısınız.

Makalelerinizi hazırlarken içerisine alakalı görseller yerleştirirseniz bundan hem google, hem de ziyaretçileriniz hoşlanacaktır. Hem de makaleniz daha profesyonel gözükecektir.
Tabi ki özgün makale oluşturmak yetmiyor. Hazırladığınız özgün makaleler insanlar tarafından ilgi görmelidir. Örneğin; bir teknoloji içerikli web siteniz varsa teknoloji forumlarını takip ederek insanların en çok problem yaşadığı sorunlarla ilgili makale hazırlayabilirsiniz. Bu sayede google’da çok arama yapılan konularla ilgili makaleleriniz aramalarda görünür olmaya başlayacaktır.
Özgün makaleler google sıralamalarında hemen kendini gösterecektir. Google aramalarında daha önlerde çıkmak daha çok ziyaretçi demektir. Bu bir döngü gibidir. “Daha üstlerde çıkmak, daha çok ziyaretçi, daha çok ziyaretçi daha daha üst sıralarda çıkmaktır.”
İçerik konusunda son olarak google kumar, yetişkinlere yönelik içerikler vb barındıran web sitelerinin adsense onayı alamayacaklarını en başından belirtiyor zaten.
2-Google webmaster ve google analitik hesaplarınızı oluşturun…
Google webmaster tools ile web sitenizi google sistemine tanıtmalısınız. Bu adımı gerçekleştirdiğinizde google sitenize değer verdiğinizi anlayacaktır. Sitenizle ne kadar çok ilgilenirseniz google o kadar hızla web sitenizi tarayacak ve içeriklerinizi arama sonuçlarında göstermeye başlayacaktır.
Google analitik ile de web site ziyaretçilerinizi analiz edebilirsiniz. Bu sayede daha çok hit alan makalelerinizi tespit edebilir ve benzer konularda yeni makaleler hazırlayarak ziyaretçi kitlenizi arttırabilirsiniz.
3-Web sitenizin kullanılabilirliğine önem gösterin…
Google basit sade ve kullanıcıların istediklerine rahatça ulaşabilecekleri tasarımları seviyor. Yabancı siteleri incelediğinizde çok basit ve sade olduğunu görürsünüz. (Sanırım biz gösterişi, çok renkliliği biraz seviyoruz.) WordPress veya blogger kullanıyorsanız, web sitenize bir ziyaretçi gözü ile bakarak menüleri ve diğer yerleşimleri hesaplamalısınız. Bu ziyaretçilerinizin sitenizde daha uzun süre kalmasını sağlayacaktır.
Gerekiyorsa profesyonel olarak hazırlanmış ücretli bir wordpress veya blogger teması satın alabilirsiniz. Zira kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez.
4-Gizlilik, Hakkımızda ve İletişim sayfaları oluşturun…
Google adsense kriterleri arasında gizlilik kavramı geçmektedir. Ayrıca google şeffaflığı sever. Bu nedenle web sitenizde gizlilik sayfası oluşturun(sitemizdeki gizlilik sayfasından esinlenerek hazırlayabilirsiniz.). Hakkımızda sayfasında web siteniz ile neyi amaçladığınızı detaylı olarak anlatın. İletişim sayfasında ise ziyaretçilerinizin size ulaşabilmesi için tüm sosyal medya hesaplarınızı, mail adreslerinizi ve bir iletişim formunu oluşturun. Bu sayede google’a sitenizi önemsediğiniz ve gerçekten bir amaç için çalıştığınız mesajını vermiş olacaksınız.
5-Ziyaretçi sayısını arttırın…
Ziyaretçisi olmayan bir websitesine google reklam koklatmaz. Çünkü google reklam verenlerin reklamlarını alakalı websitelerinde göstererek reklam veren firmanın amacına ulaşmasını sağlarken kendisi de kazanç sağlar. Google kazandığı reklam gelirinin bir bölümünü yayıncılara öder. Bu nedenle belirli bir oranda ziyaretçisi olmayan bir web sitesine google reklam vermek istemeyecektir.
Bir web sitesinin belirli bir oranda ziyaretçisi olabilmesi için en az (tabi ki makale sayısı ve kalitesi önemlidir) 6 ay gibi biz zaman gerekmektedir.
Adsense başvurmadan önce günlük tekil hiti en az 150-200 civarında ve sayfa görüntülenmesinin en az 200-300 seviyelerine gelmesini bekleyin.

Yukarıda anlatmaya çalıştığım tüm kriterlere uyuyorsanız adsense için ilk şansınızı deneyebilirsiniz. İlk başvurularda büyük ihtimalle red cevabı gelecek ve size sitenizin onaylanmama sebepleri mail ile bildirilecektir.
,
  • Google webmaster ve google analitik ilişkilendirmeleri yapılmış,
  • 27 adet tamamen özgün içerik,
  • Günlük 150-200 arası tekil ziyaretçi,
  • Ortalama 200-250 arası sayfa görüntülenme sayısı,
  • Gizlilik, Hakkımızda ve iletişim sayfaları oluşturulmuş.
Benim sitem için son başvurumda red cevabı geldikten 1 ay sonra sitede hemen hemen hiçbir değişiklik yapmadan tekrar başvurdum. Başvuru öncesinde siteye bir reklam kodu ekleyerek başvurumu yeniledim. (youtube adsense ile başvurmuştum). Başvuru sonrası birkaç saat içerisinde onay maili geldi.
Adsense onay alma gerçekten zor ve meşakkatli bir iş. Bir çok kişi birkaç denemeden sonra genelde vazgeçiyor. Ben vazgeçmedim, sürekli araştırma yaptım bu konuyla ilgili ve sonunda adsense onayı alabildim. Umarım siz de vazgeçmeden sabırla üzerine gidersiniz ve adsense onayınızı ve emeklerinizin karşılığını alırsınız.
Konuyla ilgili görüş ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizimle ve ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Seçil