izmit temizlik

WordPress sitenize reklam kodu ekleme

Cihat Özgen

Yönetici
Yönetici
Destek Ekibi
10 Nis 2018
365
340
Siteye Git
#1
WordPress sitenize AdSense reklam kodu yerleştirmenin birkaç yolu vardır. Aşağıdan bunu yapmanın bazı yolları hakkında bilgi edinebilirsiniz.
WordPress sitenizi bağlama
AdSense'te yeniyseniz ilk işlerinizden biri, sitenizi AdSense'e bağlamaktır. Bunun için AdSense ana sayfanızdaki kodu kopyalayıp sayfanızın HTML koduna, <head> ve </head> etiketleri arasına yapıştırmanız gerekir. Bunu WordPress'te yapmak için:
  • Kodu eklemek için bir eklenti kullanın. Sitenizin "başlık" bölümünde değişiklik yapmanızı sağlayan eklentilerden birini kullanabilirsiniz.
  • Veya kodu WordPress tema ayarlarınızla yerleştirin. Tema dosyalarını doğrudan düzenlememenizönerilir. Düzenlediğiniz tema güncellenirse, değişiklikleriniz üzerine yazılır.
Mevcut eklentiniz veya temanız, kodu eklemek için bir özelliğe sahip olabilir. Şu anda kullanıyor olabileceğiniz iş ortaklarından bazı ek kaynaklar şunlardır:
Tüm temaların ve eklentilerin sitenizin başlığına kod eklemenize izin vermediğini unutmayın. Google'ın, kötü amaçlı üçüncü taraf temalar ve eklentilerle ilgili sorumluluk kabul etmediğini unutmayın.
Reklam kodunu sayfanıza eklemeden önce, sayfanızın AdSense Program politikalarına uygun olduğundan emin olun. Siteniz veya reklam yerleşiminizin politikalarımıza uygun olmadığının tespit edilmesi durumunda herhangi bir zamanda reklam yayını ve/veya AdSense hesabınızın devre dışı bırakılabileceğini unutmayın.
Otomatik reklam kodu ekleme
Otomatik reklamlar, içeriğinizden para kazanmanın basit ve yenilikçi bir yolunu sunan reklam biçimleri ailesidir. Bir WordPress sitesinde Otomatik reklamları ayarlama adımlarını tamamlamak için Otomatik reklam kodunu kopyalayıp sitenizin <head> ve </head> etiketleri arasına yapıştırmanız gerekir. Otomatik reklam kodu, sitenizi AdSense'e bağladığınızda eklediğiniz kod türüyle aynıdır. Otomatik reklam kodunuzu eklemek için yukarıdaki WordPress sitenizi bağlama bölümünde belirtilen seçeneklerden herhangi birini kullanabilirsiniz.
AMP sayfalarınıza reklam kodu girme
Accelerated Mobile Pages (AMP), hızlı, güzel görünümlü ve iyi para kazandıran sitelere sahip daha iyi bir web ortamı sağlamayı amaçlayan açık kaynaklı bir girişimdir. AMP'nin yayıncılara nasıl yardımcı olabileceğihakkında daha fazla bilgi edinin.
WordPress sitenizin AMP sürümünü oluşturma
Sitenizin AMP sürümünü oluşturmak için AMP for WordPress eklentisini kullanmanızı öneririz. AMP for WordPress, Google'ın katkıda bulunduğu açık kaynaklı bir eklentidir.
Eklentiyi yükleyip etkinleştirdikten sonra şablon modunuzu seçin:
  • Yerel: Sitenizin tek bir AMP sürümüne sahip olmasını istiyorsanız seçin
  • Eşlenmiş: Sitenizin hem AMP hem de AMP olmayan sürümlerini kullanmak istiyorsanız seçin
  • Klasik: WordPress temanız AMP uyumlu değilse seçin
WordPress temanız AMP uyumluysa, bu modlardan herhangi birini seçebilirsiniz. Önce AMP'yi test etmek isterseniz, Eşlenmiş ile başlayabilirsiniz. Testten sonra, AMP for WordPress eklentisi ayarlarını ziyaret ederek istediğiniz zaman Eşlenmiş'ten Yerel'e geçiş yapabilirsiniz.
Genel AMP desteği için AMP Project'in Destek Alma sayfası'na bakın. AMP for WordPress eklentisi kullanımınızla ilgili belirli sorunlarınız varsa, AMP for WordPress eklentisi destek forumu aracılığıyla ekibi bu durumdan haberdar edebilirsiniz.
AMP sayfalarınıza reklam kodu ekleme
AMP sitenizi oluşturduktan sonra, AMP sayfalarınızda reklam gösterebilirsiniz. AMP for WordPress eklentisinde seçmiş olduğunuz şablon moduna bağlı olarak, reklam kodunuzu eklemek için kullanabileceğiniz farklı yöntemler bulunmaktadır. Kodlamaya aşina değilseniz, reklam kodunuzu eklemek için reklam eklentisi veya tema kullanabilirsiniz.
Reklam kodu ekleme yöntemiYerelEşlenmişKlasikAdvanced Ads eklentisi
(hem Otomatik reklamlar hem de reklam birimleri için)
Ad Inserter eklentisi
(hem Otomatik reklamlar hem de reklam birimleri için)
Insert Headers and Footers eklentisi
(yalnızca Otomatik reklamlar için)
Genesis temaları
(yalnızca Otomatik reklamlar için)


Not: Bu eklentiler veya temalarla ilgili sorunlarınız varsa, lütfen yardım için ilgili destek forumuna başvurun.
Reklam birimi kodunu ekleme
AdSense hesabınızda ihtiyaç duyduğunuz reklam birimlerini oluşturduğunuzdan emin olun.
Eklentiler
Kodlamaya aşina değilseniz ancak yine de reklamları sitenizdeki belirli yerleşimlerde yayınlamak istiyorsanız bir reklam eklentisi kullanmak işinizi kolaylaştırabilir. Eklentileri WordPress Eklenti Dizini'nde bulabilirsiniz.
Reklam eklentisinde kodu yazmadan veya düzenlemeden reklam yerleştirmenize yardımcı olan ek özellikler olabilir.
Eklenti seçerken aklınızda bulundurmanız gereken noktalar aşağıda verilmiştir:
  • Temanızın ve eklentinin uyumlu olduğundan emin olun.
  • Tüm eklentiler farklı özellikler sunar. Size ve sitenize en uygun olanı bulmak için birkaç eklentiyi test etmenizi öneririz.
  • Google, Google'a ait olmayan eklentilerin eylemlerinden sorumlu değildir.
Şu anda eklentiler aracılığıyla Sayfa düzeyinde reklamlar veya Yerel reklamlar gibi bazı reklam biçimlerini uygulayamayabilirsiniz. Bir eklentiyle ilgili yardıma ihtiyaç duyarsanız doğrudan eklentinin geliştiricisiyle iletişime geçin.
WordPress Temaları
Sitenizdeki reklam birimlerinin yerleşimini yönetmenin kolay bir yolunu arıyorsanız temalar iyi bir seçenektir. AdSense için "optimize edilmiş" WordPress temalarını seçmenizi tavsiye ederiz. Bu temalar, reklam kodunu sayfalarda veya WordPress sitenizin yayın öğelerinde yerleştirebileceğiniz önceden tanımlı boşluklar ve yerler sunar.
Önceden tanımlı boşluklar ve yerlerin bulunduğu temaları kullandığınızda reklam birimlerinizi tam olarak istediğiniz yere yerleştirme olanağının kısıtlanabileceğini unutmayın. Ayrıca, bu temalar içeriklerinize en uygun düzeni desteklemeyebilir.
Temalar ve bunları kullanma hakkında daha fazla bilgi için resmi WordPress.org belgelerine bakın.
Bazı temalarda yerleşik bir "reklam bölümü" bulunur ancak temanızda bu bölüm yoksa reklam birimlerinizi eklemenin en kolay yolu, Metin Widget'larını kullanmaktır.
Şu anda temalar aracılığıyla Sayfa düzeyinde reklamlar veya Yerel reklamlar gibi bazı reklam biçimlerini uygulayamayabilirsiniz.
Metin Widget'ları
Metin Widget'ı, reklam birimlerinizi WordPress sitenize, sitenizin temasında sunulan önceden tanımlı boşluklara ve yerlere eklemenize olanak tanır.
Metin Widget'ları ve bunları kullanma hakkında daha fazla bilgi için resmi WordPress.org belgelerinebakın.
Şu anda Metin Widget'ları aracılığıyla Sayfa düzeyinde reklamlar veya Yerel reklamlar gibi bazı reklam biçimlerini uygulayamayabilirsiniz.