ABD Vergi Bilgilerinin Girilmesi Konusunda Bilgilendirme

 • Değerli kullanıcımız Ziyaretçi, sizlere daha iyi hizmet verebilmek adına forumumuzdaki kategorileri çeşitlendirdik. Ana sayfadan kategorileri inceleyebilirsiniz. Eklenmesini istediğiniz kategoriler için sitenin en alt kısmında bulunan iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

Doğukan Demir

Google Platinum Product Expert
Destek Ekibi
8 Mar 2019
574
432
63
İstanbul
adsense-turkce.blogspot.com
Merhaba Yayıncılar,

AdSense hesaplarınızda şöyle bir uyarı görmüş olabilirsiniz:
Önemli: Ek vergi bilgileri vermeniz gerekip gerekmediğini kontrol edin. Tüm YouTube içerik üreticilerinin ve iş ortaklarının, ödemelerinde geçerli vergilerin doğru hesaplanabilmesi için vergi bilgilerini göndermesi gerekir.

Google, ABD Milli Gelirler Yasası'nın 3. Bölümü uyarınca ABD dışında para kazanan tüm içerik üreticilerden vergi bilgileri toplamakla ve ABD'deki izleyicilerden gelir elde etmeleri halinde söz konusu içerik üreticilerin kazançlarından vergi kesintisi yapmakla yükümlüdür. Bu yüzden sizden bu bilgiler isteniyor.

Bu konu ABD tarafından kazançlarınızdan gereksiz fazla vergi alınmaması için önemlidir.

Bu konuda daha fazla bilgi için:

VERGİ BİLGİLERİ GİRME
 1. AdSense panelinize giriş yapın.
 2. Sol menüden Ödemelere tıklayın. Sonrasında Ayarlar'a ondan sonra da
  Amerika Birleşik Devletleri vergi bilgileri yazının yanında yer alan kalem simgesine tıklayın. Ardından Vergi Bilgilerini Yönetin yazısına tıklayın. Veya direkt bu sayfaya gelmek için buraya tıklayın.
 3. Açılan sayfada Vergi Bilgileri Ekleyin butonuna tıklayın.
 4. Açılan pop-up hesabınızı doğrulamak içindir. Şifrenizi yazıp İleri butonuna basın.
 5. Sonrasında doğru vergi formunu doldurabilmeniz için size birkaç soru sorulacak. Bu soruları doğru cevaplamanız önemlidir. Hesabınızın türü nedir? sorusuna AdSense hesabınız bireysel ise "Kişisel" işletme hesabıyla "Şahıs olmayan / tüzel kişi" seçeneğini seçin. Hesap türünüz Kişisel ise ve ABD vatandaşı veya ABD'de ikamet etmiyorsanız sonraki sorunun cevabını Hayır seçin. Hesap türünüz işletme ise "Bu hesap bir ticari ad veya tek ortaklı kuruluş adı mı?" sorusuna hesap adınız şirketinizin adıysa kutucuğu işaretleyin. "Tek sahibi veya tek ortağı adı yerine" işletmenin yasal sahibi veya tek ortağının adını yazın. Oraya yazdığınız isim tüzel kişilikse "Tüzel kişi" gerçek kişi ise "Kişisel" seçin "Kuruluşunuz ABD'de mi faaliyet gösteriyor?" sorusuna ABD'de faaliyet göstermiyorsanız "Hayır" seçin. "ABD vatandaşı mısınız veya ABD'de mi ikamet ediyorsunuz?" diye sorarsa "Hayır" seçin.
 6. Sonrasında size birkaç tane vergi formu seçme seçeneği çıkacak hesap türünüze göre. Hesap türünüz kişisel ise W-8BEN formunu tüzel kişi ise W-8BEN-E formunu seçin. Ardından W-8BEN formuna git butonuna basın.
 7. Şahıs adı kısmına adınızı ve soyadınızı yazın. (Türkçe harf yazmayınız. Onun yerine latin harfleri yazın Örneğin Doğukan yerine Dogukan) Şahıs şirketleri "Ticari ad veya tek ortaklı kuruluş adı" kısmına şahıs işletmenizin adını yazabilirsiniz.
 8. Vatandaşlığı bulunduğun ülke kısmından Türkiye'yi seçin.
 9. Yabancı TIN kısmına T.C. Kimlik Numaranızı yazın. İleri butonuna basın.
 10. İkamet ettiğiniz adres bilgilerinizi girin. Bu bilgilerin doğruluğu önemlidir. Burada da Türkçe karakter kullanmayınız (Örneğin İncir Sokak yerine Incir Sokak Üsküdar yerine Uskudar) "Kalıcı ikamet adresi, bir Posta Kutusu veya aracı adresi. Ek belgeler göndermeniz gerekir." ve "Posta adresi, kalıcı ikamet adresiyle aynı" yazılarının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Sonrasında İleri butonuna basın.
 11. Türkiye ile ABD arasında vergi anlaşması bulunduğundan "Vergi anlaşması kapsamında daha düşük bir stopaj oranıyla ilgili hak talebinde mi bulunuyorsunuz?" sorusuna "Evet" cevabı verin. "ABD ile vergi anlaşması kapsamında hak talep edilen ülkede ikamet ediyor." kutucuğunu işaretleyin ve Ülke seçme yerinden Türkiye'yi seçin.
 12. Özel Oranlar ve Koşullar kısmında Hizmetler (AdSense), Film ve TV (YouTube, Google Play), Diğer telif hakları (YouTube, Google Play) kutucuklarını işaretleyin (Veya sadece gelir elde etmekte olduklarınızı da seçebilirsiniz). Sonrasında bu üçünde de Madde ve paragraf kısımlarında yer alan madde ve paragrafları seçin (her birinde bir adet var). Stopaj oranı kısmında da düşük oranlı olan oranları seçin. Sonrasında "adlı kullanıcının anlaşma maddesiyle ilgili şartları karşılamasının nedenleri:" yazısının yanında yer alan kutucuklara tıklayın. Sonrasında ileri butonuna basın.
 13. Belge önizlemesi kısmında bu form aracılığıyla doldurmuş olduğunuz formun önizlemesini görebilir ve girmiş olduğunuz bilgilerinizi inceleyebilirsiniz/indirebilirsiniz. Girdiğiniz bilgiler eksiksiz ve doğruysa "Vergi belgelerini elimdeki mevcut bilgiler dahilinde oluşturup incelediğimi onaylıyor ve belgelerin doğru, hatasız ve eksiksiz olduğunu düşünüyorum." yazısının yanında yer alan kutucuğu işaretleyin ve İleri butonuna basın.
 14. Sonraki adım verdiğiniz bilgilerinin doğruluğunu kabul ettiğinize dair belgeleri imzalamanız lazım. Tam yasal ad kısmına yasal adınızı ve soyadınızı (kimlik kartınızda yer alan ismi) yazın. (Yine Türkçe Karekter kullanmayınız. Örn: Doğukan yerine Dogukan) "İmza bölümünde belirtilen kişi siz misiniz?" kısmında kendi adınıza siz doldurduğunuzdan "Evet, imza bölümünde belirtilen kişiyim ve bu formu kendi adıma dolduruyorum" seçeneğini seçin. Sonrasına ileri butonuna basın.
 15. "Vergi kimliği bölümünde tanımlanan şahıs veya tüzel kişi ABD'de Google için herhangi bir faaliyet veya hizmet gerçekleştirdi mi?" sorusuna fiziki olarak ABD içinde işçi yada ekipman bulunduruyorsanız "Evet"; fiziki olarak ABD içinde işçi yada ekipman bulundurmuyorsanız "Hayır" seçeneğini seçin.
 16. "Gönderdiğiniz vergi bilgileri, daha önce ödeme almamış olan yeni veya mevcut bir ödeme profiliyle mi yoksa daha önce ödeme almış olan mevcut bir ödeme profiliyle mi ilişkili?" sorusuna eğer önceden AdSense'den ödeme almadıydanız "Ödeme almamış olan yeni veya mevcut bir ödeme profiliyle ilişkili vergi bilgilerini gönderiyorum" seçin. Eğer önceden AdSense'den ödeme aldıysanız "Daha önce ödeme almış olan mevcut bir ödeme profiliyle ilişkili vergi bilgilerini gönderiyorum" seçin ve "Yalan beyanın cezaya tabi olduğunu bilerek, burada yer alan bilgi ve belgelerin 1 Ocak 2020'den bu zamana kadar aynı kaldığını ve değişmediğini (aşağıda belirtilenler hariç) ve bu zaman için doğru, gerçek ve eksiksiz olduğunu beyan ederim.
  Herhangi bir değişiklik olmuşsa lütfen tarihleri ve ilgili değişiklikleri de dahil ederek bunları burada ayrıntılı bir şekilde belirtin:" kutucuğunu işaretleyin. Bu işlem sonrası Gönder butonuna basın.
Forma güncelleme yapmak istediğinizde AdSense panelinize giriş yapın Sol menüden Ödemelere tıklayın. Sonrasında Ayarlar'a ondan sonra da
Amerika Birleşik Devletleri vergi bilgileri yazının yanında yer alan kalem simgesine tıklayın. Ardından Vergi Bilgilerini Yönetin yazısına tıklayın. Veya direkt bu sayfaya gelmek için buraya tıklayın. Sonrasında "Yeni Form Gönderin" butonuna basın.

Örneğin sadece Hizmetler (AdSense) seçtiniz. YouTube'da başlamak istiyorsanız formda güncelleme yapmanız ve diğer iki seçeneği de eklemek için bir üstte yazan adımları uygulayarak formu tekrar göndermeniz gerekir.

NOT: Bu formu doldurup göndermeniz Türkiye'de vergi ödemeyeceğiniz anlamına gelmez. Türkiye'de hala vergi ödemeye devam edeceksiniz. Türkiye'de AdSense vergilerini ödeme hakkında bilgi edinmek için vergi dairelerine veya muhasebecinize başvurunuz.

SIKÇA SORULAN SORULAR
(S = Soru, C = Cevap anlamına gelir.)

S: Azerbaycan'da yaşıyorum. Benim ne yapmam lazım?
C: Azerbaycan ile ABD arasında vergi anlaşması olduğundan yazı içinde "Türkiye" olarak seçin dediğim yerlerde Azerbaycan seçeceksiniz. T.C. Kimlik Numaranızı yazın dediğim adımda (9. adım) Azerbaycan kimlik numaranızı yazacaksınız.

S: AdSense neden bunları bizden istiyor?
C: Google, ABD Milli Gelirler Yasası'nın 3. Bölümü uyarınca ABD dışında para kazanan tüm içerik üreticilerden vergi bilgileri toplamakla ve ABD'deki izleyicilerden gelir elde etmeleri halinde söz konusu içerik üreticilerin kazançlarından vergi kesintisi yapmakla yükümlüdür. Bu yüzden sizden bu bilgiler isteniyor.

S: Bu işlemi yapmak zorunda mıyım?
C: Evet. ABD Milli Gelirler Yasası'nın 3. Bölümü uyarınca Google ABD dışında para kazanan tüm içerik üreticilerden vergi bilgileri toplamakla yükümlü. Bu yüzden bu işlemi yapmalısınız.

S: Bu işlemi yapmazsam ne olur?
C: Bu işlemi yapmamanız sizden daha fazla vergi alınmasıyla sonuçlanabilir veya ödemeniz durdurulur. ABD'de vergi ödemesini Google sizin adınıza yapacak. Siz sadece Türkiye'de verginizi ödemeye devam edeceksiniz.

S: T.C. Kimlik Numaram / Kimlik Numaramı vermem güvenli mi?
C: Evet güvenli. Bilgileriniz güvenli bir şekilde saklanıyor.

S: YouTube'dan az kazanç elde ediyorum. Yapmak zorunda mıyım?
C: Evet. Yapmak zorundasınız.

S: Youtube veya Google Play'den gelir elde etmiyorum. Yine de yapmak zorunda mıyım?
C:Panelinize Ödemelere tıklayın. Sonrasında Ayarlar'a ondan sonra da
Amerika Birleşik Devletleri vergi bilgileri başlıklı bir kısım varsa evet yapmak zorundasınız. ABD ile Türkiye arasında vergi anlaşması olduğundan Hizmetler (AdSense) kısmında %0 seçeceksiniz. Bu da sitenizde reklam gösterme vb. elde ettiğiniz kazançlarda %0 kesinti olacağı anlamına geliyor. YouTube ve Google Play kazançlarınızda ABD'deki izleyicilerden gelir elde etmeleri halinde söz konusu içerik üreticilerin kazançlarından vergi kesintisi yapılacak.

S: YouTube videolarımı ABD'de izlemeye kapatsam bu işlemi yapmam yine zorunlu olur.
C: Evet yine zorunlu olur.

S: Form bilgilerini güncelleme yapmam lazım veya Özel Oranlar ve Koşullar kısmında (12. adım) seçmediğim bir üründen gelir elde etmeye başladım. Ne yapmam lazım?
C: Forma güncelleme yapmak istediğinizde AdSense panelinize giriş yapın Sol menüden Ödemelere tıklayın. Sonrasında Ayarlar'a ondan sonra da Amerika Birleşik Devletleri vergi bilgileri yazının yanında yer alan kalem simgesine tıklayın. Ardından Vergi Bilgilerini Yönetin yazısına tıklayın. Veya direkt bu sayfaya gelmek için buraya tıklayın. Sonrasında "Yeni Form Gönderin" butonuna basın. Örneğin sadece Hizmetler (AdSense) seçtiniz. YouTube'da başlamak istiyorsanız formda güncelleme yapmanız ve diğer iki seçeneği de eklemek için bir üstte yazan adımları uygulayarak formu tekrar göndermeniz gerekir.

S: Türkiye'de yine vergi ödemem gerekiyor mu?
C: Evet. Bu formu doldurup göndermeniz Türkiye'de vergi ödemeyeceğiniz anlamına gelmez. Türkiye'de hala vergi ödemeye devam edeceksiniz. Türkiye'de AdSense vergilerini ödeme hakkında bilgi edinmek için vergi dairelerine veya muhasebecinize başvurunuz.

S: Form girmiş olduğum isim veya adres bilgilerimi kabul etmiyor. Ne yapmam lazım?
C: İsim veya Adres bilgilerinizde Türkçe karakter kullanmanız durumunda uyarı ile karşılaşacaksınız. Türkçe harfler yerine Latin harfleri kullanın. Örneğin ğ yerine g, ö yerine o, İ (Büyük İ) yerine I (Büyük I), ı (küçük ı) yerine i (küçük i) yazın.

S: Şahıs şirketim var. Unvanını nereye yazacağım?
C: Şahıs şirketleri Hesap türü kısmını "Kişisel" seçip W-8BEN formuna eriştikten sonra "Ticari ad veya tek ortaklı kuruluş adı" kısmına şahıs işletmenizin adını yazabilirsiniz. (Hesap türünüz bireysel ise)

Sorumluluk Reddi: Bu, yalnızca bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve vergi tavsiyesi olarak buna güvenilmemelidir. Yazıyı okuduğunuz zaman bu bilgiler güncel olmayabilir. Lütfen kendi vergi danışmanınıza danışın. AdSense Türkiye Destek Forumu bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
 
Son düzenleme:

Doğukan Demir

Google Platinum Product Expert
Destek Ekibi
8 Mar 2019
574
432
63
İstanbul
adsense-turkce.blogspot.com
Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları konu içine eklendi.
 

Doğukan Demir

Google Platinum Product Expert
Destek Ekibi
8 Mar 2019
574
432
63
İstanbul
adsense-turkce.blogspot.com
Merhaba Yayıncılar,

15. Adımda güncelleme oldu. İlgili formu tekrar gönderiniz.