izmit temizlik

AdSense Onayı Nasıl Alınır? Olmazsa olmazlar...

EmreKilic

Moderatör
Moderatör
10 Nis 2018
94
72
#1
Çevremde oldukça kişiden devamlı aynı soruyu duyuyorum: neden Adsense başvurum onaylanmıyor?
Adsense başvurusunun onaylanmamasının iyi mi bir his olduğunu inanın çok iyi biliyorum.

AdSense onayı

İnternet dünyasına adım attığım ve SEO işlerine bulaştığım ilk yıllarda hemen derhal tüm sitelerim Adsense’den red yemişti, hatta sinirlenip bu işi bırakma aşamasına geldiğim bile olmuştu. Fakat sonra doğru yolları izleyerek, Adsense onayı almanın sanıldığı kadar zor olmadığını öğrendim.

Adsense gelirleri, birçok website sahibinin ve SEO ajansının kim bilir en büyük gelir kaynağıdır. Affiliate, banner satışı, tanıtım yazıları veya link satışları bir yana, gerçekten de Adsense’in tadı bir başka. Google Adsense, hem garanti ödeme alabileceğiniz hem de akıllı Adsense reklam yerleştirmeleri ile fazlaca ciddi paralar kazanabileceğiniz bir kanal. Ek olarak bigün websitenizi satmaya karar verirseniz, Adsense sitenizin değerini en iyi ortaya koyabilecek bir hizmettir. Doğrusu sizin tanıtım yazılarından veya banner satışlarından ne kadar para elde ettiğiniz kimsenin umrunda olmayacaktır. Bu tarz gelirler bugün vardır, yarın yoktur. Ancak Adsense daimidir ek olarak manipüle edilebilmesi en zor kanallardan biridir.

Neyse, gelin Adsense başvurunuz neden onaylanmıyor olabilir, inceleyelim.

Kopya İçerik

Google kopya içeriğe karşı Panda algoritması benzer biçimde devamlı yeni yazılımlar geliştirmektedir ve mevzuyu olabildiğince ince eliyip sık dokumaktadır. Bunun altında yatan sebep ise tamamiyle ticaridir. Doğrusu Google arama sonuçlarında ne kadar fazla kopya içerikli siteye denk gelirseniz, Google’ı tercih etme durumunuz o aşama azalır. şu demek oluyor ki Türkiye’deki kullananların %95’nin Google’ı tercih etmesinin en büyük sebebi, Google’ın öteki arama motorlarına bakılırsa çok daha iyi/özgün sonuçlar vermesidir. Dolayısıyla Google da kasasını milyonlar ile bu şekilde doldurabilmektedir. Sonuç olarak Google kopya içerik ile kendi bacağına kurşun sıkmak istemez.

Adsense’e geri dönecek olursak, Google, kopya içeriğe bu derece önem veriyorken, kopya içerikli bir site ile Adsense başvurunuzun onaylanmasını beklemek hayal olacaktır herhalde.

Websitenizi yeni açtıysanız, Google Adsense başvurusu yapmadan önce mutlaka tüm yazılarınızı özgün içerikle oluşturun. Eğer hali hazırda etken bir websitesi için müracaat yapacaksanız, kopya içerikli yazıları en azından bir süreliğine sitenizden kaldırın.

İçerik Sayısı2 tane özgün makale ile Google Adsense müracaat yapmayı düşünmüyorsunuz herhalde? Red yeme ihtimaliniz derhal derhal %100 .

Yukarıda anlattığım gibi Google ticari bir işletme ve reklam verenlere en iyi deneyimi sunmak için dünyanın yatırımını yapıyor. Sizin sitenizde yayınladığını iki tane makale için nasıl bir gelir modeli oluşabilir ki?

Adsense’e başvurmadan önce en az 50-60 tane 200-500 kelime arası içerik hazırlamanızı öneririm. Çevrenizde 10 makale ile nasıl Adsense başvurusunun onaylandığı ile böbürlenen kişiler olabilir, sadece işinizi şansa bırakmayın ve biraz sabırlı olun.

Yasaklı İçerik

Websiteniz yasaklı içerik barındırıyorsa, Google Adsense onaylaması bir hayal olacaktır. Kısaca cinsel içerik, terör veya herhangi bir zaralı içerik Adsense onaylama ihtimalinizi ortadan kaldıracaktır.

Cinsel içerik konusunu biraz daha detaylandırmakta fayda var. Bundan 5 yıl önce açmış olduğum sıhhat güncel ile ilgili bir website, 3 ay süresince Google Adsense’ten red yemişti. Konuyla ilgili Google’dan muhattap bulmak esasen mümkün değil dolayısıyla o dönemde çileden çıkmıştım. Daha sonrasında bir kaç önemli kaynaktan aldığım bilgiler doğrultusunda, siteme koyduğum tüm cinsellikle ilgili makaleleri kaldırdım. Seks derken, standart hurriyet haberlerinden bahsediyorum. şu demek oluyor ki herhangi aşırıya kaçan bir konuya asla girmişliğim yoktu. Her neyse, sitemi düzenledikten sonra başvurum 2 gün içerisinde onaylandı. O vakit anladım ki, eğer siteniz ufaksa hemen Google filtrelerine takılabiliyorsunuz.

İletişim detayları

Google, websitenizde kesinlikle iletişim bilgilerinin yer alması icap ettiğini söylüyor. Hatta bir iletişim sayfası olması hem kullanıcı deneyimi bununla birlikte Google politikaları gereği çok önemlidir.

Google’ın düşüncesi şöyle: eğer bir website iletişim bilgilerini kullanıcılara açmaz ise güvenli bir site değildir. Yani biri neden mesajşim bilgilerini vermekten çekinsin ki?

Dolayısıyla Adsense’e başvurmadan önce mutlaka bir bildirişim sayfası açmanız ve verebileceğiniz tüm mesajşim bilgilerini bu sayfaya eklemenizi öneririm.

Gizlilik Politikası

Websitenizde gizlilik politikası gibi bir sayfa bulundurmak sizin yararınıza olacaktır. Eğer bir blogunuz var ise, gizlilik politikası kulağa çok saçma gelebilir fakat inanın saçma değil!

Google’a nazaran sitesinde gizlilik politikasına yer veren siteler yaptıkları işleri ciddiye alır, dolayısıyla ciddi siteler ile iş yapmak Google’ın tasdik sürecini hızlandırmaktadır. Gizlilik politikasında sitenizdeki kayıtlı kullananların bilgilerini 3. Kişiler ile paylaşmayacağınızı, içeriğinizin tamamiyle özgün bulunduğunu ve mutlaka izinsiz paylaşılmaması gerektiği şeklinde standart bilgilere yer verebilirsiniz. Ancak bu içeriği bir yerden kopyalamayın ki sitenizde haybeden kopya bir içerik oluşmasın 🙂

Ticari İçerik

konumuz gene Google’ın para kazanması 🙂 Daha öncede belirttiğim şeklinde Google’ın tek amacı para kazanmak. Kısaca kimsenin reklam vermek istemeyeceği bir içerik için niçin uğraşsın ki?

Google’a görsel reklam vermek isteyen işletme sahiplerinin akıllarında yalnız bir mevzu vardır. Reklamlardan gelen kullanıcıların, geldikleri sayfalarda alış veriş yapmaları. şu demek oluyor ki siteniz çok kaliteli olabilir yada binbir zahmet sonucu yazılarınızı yayınlıyor da olabilirsiniz sadece eğer Google bu işten para kazanamayacağını düşünürse Adsense başvurunuzu onaylamaz. Fakat bir kural dışı var o da kullanıcı sayısı!

Google, eğer sitenize önemli bir trafik geldiğini öğrenirse, sitenizde yayınlayacağınız reklamları gösterecek doğru kitlelere mutlaka ulaşır. Pazarlama dünyasında çok önemli bir yere haiz tekrar pazarlama yöntemi ile oluşturulan reklamlar ile doğru kitlelere ulaşmak mümkün. şu demek oluyor ki golf maçlarını özetleyen bir siteniz varsa ve sitenizi ziyaret edecek kullanıcı sizden önce Google’da Nike ayakkabı araması yaptıysa, siteniz üzerinden bu reklam ile karşılaşabilir. Dolayısıyla siz yeterli trafiği bulun, Google bir halde müşterilerine satış yapmış oldurır 🙂

WordPress/Blogger

WordPress yada Blogger üzerinden Google Adsense onaylaması almak öteki platformlara yada kendi yazdığınız websitelere oranla daha yüksektir.

Google’ın kendi servisi olan Blogger veya tüm dünyada milyonların kullandığı WordPress güvenlik açısından ve performans açısından çok güçlü platformlardır ve dolayısıyla kullanıcı deneyimi bu iki yerde en üst seviyededir. Google, WordPress yada Blogger yapısını avucunun içi şeklinde bilir ve kendi işi ne kadar kolaylaşırsa, reklam alanlarını o derece iyi kullanır.

Ayrıca görsellikte Google için önemlidir. Kısaca sitenizin görseli ne kadar iyiyse kullanıcılara o kadar iyi bir edinim vereceğiniz ön görülür. WordPress ve Blogger siteleri, görsellik açısından Google standartlarını oldukça karşılıyor diyebiliriz.

Dolayısıyla, mutlaka bir Adsense onayı almayı kafaya koyduysanız, WordPress veya Blogger’dan başlamanız size önemli bir avantaj sunacaktır.

Not: ALINTI
 
Moderatörün son düzenlenenleri: