Neler yeni

AdSense Türkiye Destek Forumu

Aramıza hoş geldiniz. Bize katılarak AdSense hakkında destek isteyebilir ve destek isteyen öbür kullanıcılara yardımcı olabilirsiniz. Unutmayınız, Google tatlı bi' serüven!

Soru Sorun

Tüm soru ve sorunlarınız için bir konu açın!

Adsense Rehberi

Genel Adsense sorunları ve kullanımı için oluşturduğumuz içerik tablosuna ulaşın.

Reklam Yerleşimi & Optimizasyon

Reklam yerleşimi ve optimizasyonu için bizden ücretli destek alın!

Google: Fransız haber yayıncılarına üretilen içerik için para ödenmesi konusunda anlaşmaya yakınız

EmreKilic

Moderatör
Moderatör
Katılım
10 Nis 2018
Mesajlar
182
Tepkime puanı
126
Puanları
43


Dünyanın en büyük dijital platformlarından Amerika Birleşik Devletleri merkezli Google, Fransız gazeteleri ile telif hakları konusunda anlaşmaya yakın olduklarını duyurdu.

Böyle bir anlaşmanın yapılması halinde Avrupa Birliği'nin (AB) kuralları gereğince ilk kez gazete ve haber yayıncıları, Google'ın arama sonuçlarında yeralan içerikleri için para alacak.


Firmanın, Fransız gazete yayıncılarını temsil eden birlikle yaptığı ortak açıklamada Google'ın haber sonuçlarını göstererek elde ettiği reklam gelirini paylaşma anlaşması da dahil ana maddelerde uzlaşıldığı belirtildi.

Haberin, Google'ın Fransız rekabet kurumuna karşı açtığı davada mahkeme kararının açıklanması öncesinde gelmesi dikkat çekti. Google, Fransız rekabet kurumunun firmasını Fransız medya gruplarıyla müzakereye zorlamak amacıyla yetki alanını aştığı gerekçesiyle açmıştı.

Google'ın, başta Fransız haber ajansı AFP olmak üzere birçok Avrupalı medya kuruluşuyla ilişkisi AB'nin yeni "komşuluk hakları" yasasına uymayı reddetmesi sebebiyle açmaza girmişti.

Yeni düzenleme ile Google, Yahoo ve Yandex gibi arama motorlarının gazeteci, yazar ve müzisyen gibi yayıncıların ürettiği içerikleri kullanarak yarattıkları servisler için lisans anlaşması imzalaması gerekli kılıyor.

Fransa 2019'da bu yeni düzenlemeyi onaylayan ilk Avrupa ülkesi olmuş, Fransız rekabet kurumu da Google'ı haber yayıncılarıyla müzakerelere başlaması talimatı vermişti.

  • Internet aramalarında pazarı elinde bulunduran Google yayınlanan makalelerin, fotoğrafların ve videoların yalnızca ücretsiz kullanımına izin verilmesi halinde arama motorlarında gösterilmesine onay vereceğini duyurmuştu.

    Firmaya göre haber şirketleri tarafından üretilen içeriğin arama motorlarında yer alması için para ödemek durumunda olmadığını çünkü zaten bu içeriğin yüz milyonlarca kişiye ulaşmasını sağlayarak haber yayıncılarına fayda sağladığını ileri sürmüştü.

    Kaynak
 
Tüm sayfalar yüklendi.
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst